На Сумщині, у місті Лебедин 20 жовтня 2013 р., після 20-річних домагань, було встановлено пам’ятник страчиним тут за наказом Петра І мазепинцям. Пам'ятний курган із сірим гранітним хрестом поставлено перед входом до Мироносицького кладовища, поблизу якого в 1708-09 рр. було поховано прихильників Мазепи. Встановлення пам’ятника було здійснене з ініціативи та стараннями почесного громадянина Лебедина, письменника, краєзнавця, історика та етнографа Бориса Ткаченка та його сина, колишнього голови Лебединської райдержадміністрації Максима Ткаченка. Освячення пам’ятного хреста та поруч встановленої невеличкої каплички здійснило місцеве духовенство УПЦ (МП), яке відслужило на місці події панахиду за загиблими 305 років тому прихильниками Мазепи.
На цьому місці майже 250 років знаходилася велика братська «Могила гетьманців», де було поховано козаків-мазепинців,страчених 25 листопада (6 грудня) - 26 грудня 1708 р. (6 січня 1709 р.) в центрі міста Лебедина, на майдані коло церкви Преображіння Господнього. У цей час в Лебедині знаходилася ставка Петра І. За його наказом князь О.Д. Меншиков тут чинив слідство і суд над козаками, що зрадили царю і підтримували І.Мазепу під час війни зі шведами. Прізвища козаків, страчених в Лебедині та їх точна кількість, до-сьогодні остаточно не встановлені. Страчених козаків поховали за межами міста поблизу нинішнього Мироносицького кладовища. Петром І на місці поховань було заборонено ставити хреста та наказано вивозити сюди дохлу худобу. Пізніше місце поховання страчених козаків назвали «Гетьманським кладовищем». У дореволюційний час на могилі були хрест і огорожа. В радянські часи вона була зруйнована і лише тепер, місцевим ентузіастам на 305 роковини таки вдалося встановити у Лебедині пам’ятник страченим тут козакам-мазепинцям.
Водночас, як повідомив Борис Ткаченко, місцева громада не полишає надій, що у Лебедині у центрі міста, на місці страт козаків-мазепинців, також буде встановлено пам’ятник.
|